رپورتاژ آگهی

رزین های اپوکسی چه کاربردی در صنایع الکتریکی دارند ؟

رزین اپوکسی به دلیل خواصی که دارد کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف از جمله صنایع مرتبط با خودروسازی ، کشتی سازی ، صنایع نظامی ، صنایع ساخت و ساز و صنایع الکتریکی داشته و از این رو تقاضا برای آن روز بروز در حال افزایش است. طبق بررسی های انجام شده توسط GLOBE NEWSWIRE ، بزرگی بازار رزین اپوکسی در سال 2033 نسبت به بازار 13.7 میلیارد دلاری سال 2023 به بیش از 27 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که خود نشان از اهمیت بسیار بالای این مواد می باشد. در این نوشته به بررسی کاربردهای رزین های اپوکسی در صنایع الکتریکی و اهمیت استفاده از این ماده ارزشمند خواهیم پرداخت.

رزین اپوکسی چه کاربردهایی در صنایع الکتریکی دارد ؟

رزین اپوکسی امکان فرموله سازی دارد و از این رو میتوان رزین هایی با ویژگی های خاص تولید کرد. به همین دلیل است که در زمان خرید رزین اپوکسی باید رزینی متناسب با قطعات الکتریکی خود انتخاب کنید تا بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد.

از جمله مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای رزین اپوکسی مناسب قطعات الکتریکی بیان کرد موارد زیر می باشد :

  • رزین اپوکسی با قابلیت هدایت حرارتی
  • رزین اپوکسی با قابلیت هدایت الکتریکی
  • رزین اپوکسی با قابلیت محافظت اطلاعاتی

در ادامه به بررسی هر کدام از این ویژگی های خواهیم پرداخت .

رزین اپوکسی با قابلیت هدایت حرارتی :

یکی از مهمترین ویژگی های رزین اپوکسی الکتریکی، دارا بودن هدایت حرارتی بالا می باشد. این ویژگی که به واسطه ی فرمولاسیون ویژه و استفاده از پودرهای سرامیکی حاوی نیترید سیلیکون، نیترید آلومینیوم و نیترید بور فراهم میشود.

بدین ترتیب رزین میتواند گرمای قطعات را به بیرون از سطح برد منتقل دهد. چنین ویژگی ای هزینه های ناشی از کاهش دمای برد، هزینه های ناشی از آسیب گرما به برد را به میزان قابل توجهی کاهش داده و از سویی دیگر در افزایش طول عمر قطعات الکتریکی نیز تاثیر بسزایی می گذارد.

رزین اپوکسی با قابلیت عایق الکتریکی :

از دیگر ویژگی های مهم رزین های اپوکسی که برای صنایع الکتریکی فرموله میشوند، میتوان به ویژگی عایق الکتریکی بودن اشاره کرد.

رزین اپوکسی عایق الکتریکی برای عایق موتورها، ژنراتورها، ترانسفورماتورها، تابلو برق، بوشینگ ها ، قطعات الکتریکی کوچک همچون بردهای الکتریکی و … کاربرد دارند.

این رزین های اپوکسی قطعات را در مقابل گرد و خاک ، آب و همینطور اتصال کوتاه محافظت می کنند. بدین شکل میتوان تصور کرد که چه کاربردهایی برای این قطعات بخصوص در شرایط حساس ، همچون استفاده در تجهیزات نظامی، استفاده به عنوان محافظ در محیط هایی با شرایط جوی نامناسب وجود دارد .

خرید رزین اپوکسی عایق الکتریکی و استفاده در قطعاتی همچون بردهای الکتریکی میتواند سبب تولید محصولاتی با دوام تر و ایمن تر شود. همچنین رزین های عایق الکتریکی همچنین با نام رزین های دفنی نیز شناخته میشوند.

رزین اپوکسی با قابلیت محافظت از تکنولوژی :

در برخی موارد تولید کننده ی قطعات و بردها به منظور جلوگیری از مهندسی معکوس قطعات، از رزین های اپوکسی الکتریکی مخصوصی استفاده میکنند که فقط با شکستن برد امکان جداسازی رزین وجود دارد.

این مورد بخصوص در شرایطی که تولید کننده هزینه ی بالایی برای تحقیق و توسعه ی برد داده است میتواند بارقه هایی از امید را به منظور جلوگیری از سرقت اطلاعات برد برای او فراهم کند.

چرا استفاده از رزین اپوکسی رو به بالا می باشد ؟

کاربردهای این نوع از رزین ها را در صنایع الکتریکی بیان کردیم. استفاده ی بهینه از این نوع رزین ها میتواند تاثیر بسزایی در کارایی تجهیزات برقی داشته باشد و از سویی دیگر ایمنی جان اپراتورها و افراد دیگر را نیز تامین کند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

از جمله مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای این نوع از رزین ها بیان کرد موارد زیر می باشند :

  • خواص عایق دی الکتریک/الکتریک عالی : مقاومت فوق العاده بالا در برابر آب : با افزایش مقاومت به واسطه ی رزین های اپوکسی، استفاده از این مواد در صنایع کشتی سازی و قایق سازی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. همچنین در برد الکتریکی قایق ها نیز میتوان از این نوع رزین ها برای جلوگیری از آسیب توسط آب استفاده کرد.
  • مقاومت شیمیایی بالای رزین ها با فرمولاسیون ویژه : رزین ها میتوانند از بردها در برابر مواد شیمیایی با خواص اسیدی و قلیایی و … محافظت کنند. بسته به نوع رزین مصرفی این مورد میتواند متفاوت باشد.خواص مکانیکی بالا (استحکام کششی ایده آل، مقاومت در برابر سایش، سختی، مقاومت در برابر ضربه)؛
  • بالاترین چسبندگی : چسبندگی بالا میتواند کار تعمیر و پشتیبانی از بردهای الکتریکی را به سرعت فراهم کند.
  • وزن کم محصول نهایی : رزین ها وزن کمی دارند و از این رو سبب افزایش وزن قابل توجه محصولات نخواهند شد.
  • دوام و ماندگاری : استفاده از مواد اولیه باکیفیت میتواند سبب تولید رزین های اپوکسی با دوام و ماندگاری بسیار بالا شود.

رزین های اپوکسی عایق الکتریکی را از کجا میتوان خریداری کرد ؟

تولید کننده های بسیاری در داخل کشور اقدام به فرمولاسیون رزین های اپوکسی مخصوص تجهیزات الکتریکی کرده اند که با توجه به مواد اولیه و علم فرمولاسیون رزین تفاوت هایی در محصول نهایی وجود دارد. ایران کامپوزیت کاویان با تکیه بر دانش فنی متخصصان دانشگاهی و استفاده از مواد اولیه ی درجه یک، محصولاتی با کیفیت و طول عمر بسیار بالا طراحی و تولید کرده است که میتواند انتخابی مطمئن برای خریداران باشد.

4.8 (5 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *