آموزش الکترونیک

مقاومت دیود چیست و چگونه محاسبه میشود؟

مقاومت عامل مخالف عبور جریان از طریق المان است. از این رو مقاومت دیود را می توان به عنوان مخالفت موثر ارائه شده توسط دیود با عبور جریان از طریق آن تعریف کرد. انتظار می رود که در حالت ایده آل یک دیود در هنگام بایاس مستقیم دارای مقاومت صفر و در بایاس معکوس دارای مقاومت بی نهایت باشد. با این حال هیچ المانی هرگز نمی تواند ایده آل باشد. بنابراین از نظر عملی هر دیود در هنگام بایاس مستقیم مقاومت کمی و در هنگام بایاس معکوس مقاومت قابل توجهی ارائه می دهد. می توان مشخصه دیود داده شده را با توجه به مقاومت های بایاس مستقیم و معکوس آن رسم کرد.

مقاومت مستقیم دیود

حتی پس از بایاس مستقیم دیود تا زمانی که به حداقل سطح ولتاژ آستانه نرسد، هادی جریان نمی ‌شود. پس از اینکه ولتاژ اعمال شده از این سطح آستانه فراتر رفت، دیود شروع به هدایت جریان می کند. ما مقاومت ارائه شده توسط دیود در این شرایط را به عنوان مقاومت مستقیم دیود می نامیم. یعنی مقاومت مستقیم چیزی نیست جز مقاومت ارائه شده توسط دیود زمانی که دیود در حالت بایاس مستقیم کار می کند.

مقاومت مستقیم بسته به نوع جریانی که از دستگاه می گذرد به ترتیب DC (جریان مستقیم) یا AC (جریان متناوب)، به دو نوع استاتیک یا دینامیک طبقه بندی می شود.

مقاومت مستقیم دیود

مقاومت استاتیک یا DC

این مقاومتی است که دیود در برابر جریان DC عبوری از طریق آن نشان می دهد. از نظر ریاضی، مقاومت استاتیکی به صورت نسبت ولتاژ DC اعمال شده در پایانه های دیود به جریان مستقیم جریان از طریق آن بیان می شود، به بیان دیگر:

مقاومت استاتیک یا DC دیود

مقاومت دینامیک یا AC

این مقاومتی است که دیود در برابر جریان AC از خود نشان می دهد. از نظر ریاضی مقاومت دینامیکی به عنوان نسبت تغییر ولتاژ اعمال شده در سراسر دیود به تغییر حاصل از جریان عبوری از آن نشان داده می شود و به صورت زیر بیان می شود:مقاومت دینامیک یا AC دیود

مقاومت معکوس دیود

هنگامی که دیود را در حالت بایاس معکوس وصل می کنیم، جریان کمی از آن عبور می کند که به آن جریان نشتی معکوس می گویند. ما می ‌توانیم دلیل این امر را به این واقعیت نسبت دهیم که وقتی دیود در حالت معکوس کار می ‌کند، کاملاً بدون حامل های شارژ نخواهد بود. یعنی حتی در این حالت نیز می توان جریان حامل های اقلیت را از طریق دستگاه تجربه کرد.

با توجه به این عبور جریان، دیود ویژگی مقاومت معکوس را نشان می دهد:

مقاومت معکوس دیود

که Vr و Ir به ترتیب ولتاژ معکوس و جریان معکوس هستند.

پس از دانستن موارد اساسی درباره مقاومت دیود، توجه به این واقعیت مهم است که: به طور کلی دیودها نسبت مقاومت معکوس به مستقیم بالایی دارند که باعث می شود اساساً عملکرد آن ها یک جهته باشد.

3.7 (3 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *