آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

مدار آژیر سیستم امنیتی با مادون قرمز (دزد گیر)

سلام. آموزش طراحی سیستم امنیتی (مدار آژیر دزدگیر) با سنسور مادون قرمز (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

پروژه راه اندازی دزدگیر امنیتی با سنسور IR

مدار دزدگیر امنیتی مبتنی بر IR می تواند هر حرکتی را تشخیص داده و بوق را فعال کند. این مدار در خانه ها ، بانک ها ، مغازه ها و … بسیار مفید است. این مدار بر اساس سنسور مادون قرمز است که در آن یک پرتوی IR به طور مداوم روی یک فتو دیود می افتد و هرگاه این پرتوی مادون قرمز قطع شود، زنگ خطر فعال می شود.

پیشنهاد میکنم قبل از خواندن ادامه، مقاله سنسور مادون قرمز را مشاهده کنید.

 

سنسور IR شامل یک LED و یک فتو دیود IR است که در آن LED اشعه IR را منتشر می کند و فتو دیود تابش را تشخیص می دهد. Photodiode جریان را در جهت معکوس انجام می دهد، هر زمان که نور روی آن بیفتد و ولتاژ در آن تغییر کند، این تغییر ولتاژ توسط مقایسه کننده ولتاژ (مانند LM358) حس می شود و بر این اساس خروجی ایجاد می کند.

قرار دادن IR LED و Photodiode به دو روش مستقیم و غیرمستقیم قابل انجام است.

روش مستقیم استفاده از سنسور مادون قرمز

در روش مستقیم ، چراغ IR و فتودودیود در مقابل یکدیگر قرار می گیرند، به طوری که اشعه IR می تواند مستقیماً بر روی فتودودیود قرار گیرد. اگر هر شیئی را بین آنها قرار دهیم ، آنگاه تابش نور IR بر روی فتو دیود متوقف می شود.

مدار آژیر با مادون قرمز

شماتیک مدار سیستم امنیتی با مادون قرمز

ما در این مدار از آپ امپ LM358 استفاده کرده ایم، LM358 دارای دو مقایسه گر ولتاژ در داخل خود است و ما در اینجا از یک مقایسه کننده استفاده کرده ایم. انتهای غیر معکوس (PIN3) مقایسه ولتاژ به Photodiode متصل شده است و انتهای معکوس (PIN 2) مقایسه ولتاژ به یک مقاومت متغیر 10k وصل شده است. خروجی مقایسه ولتاژ (PIN1) به پین ​​تریگر 555 تغذیه می شود. تایمر 555 در حالت قابل تنظیم است.

وقتی که نور مادون قرمز روی فتو دیود افتاده باشد ، ولتاژ در انتهای غیر معکوس (+)  از انتهای معکوس (-) بیشتر است و خروجی مقایسه گر زیاد است. و از آنجا که خروجی مقایسه گر به پین ​​تریگر 555 تایمر متصل شده است، هنگامی که پین ​​Trigger 2 زیاد باشد ، خروجی 555 کم است. بنابراین در هنگامی که پرتوهای IR روی Photodiode می افتد، خروجی تایمر 555 کم می ماند.

حالا زمانی که حرکتی در بین سنسور ها انجام شود، نور در حال ریزش بر روی فتودیود قطع میشود و ولتاژ معکوس از ولتاژ غیر معکوس بیشتر میشود. این کار باعث میشود خروجی مقایسه کننه کم شود و همچنین باعث میشود تا پین تریگر تایمر 555 کم شود. کم شدن آن باعث میشود خروجی آی سی تایمر 555 زیاد شود. زیاد شدن خروجی تایمر 555 باعث میشود بازر فعال شود. شما میتوانید بجای بازر از لامپ یا رله استفاده کنید تا هر عملکرد دیگری را انجام بدهید.

به طور معمول دامنه ارسال اشعه مادون قرمز 2 متر است. اما میتوانید با استفاده از لنز ها آن را افزایش دهید. حساسیت سنسور را میتوانید با استفاده از تغییر مقاومت تغییر دهید تا مدار دزدگیر آژیری شما به بهترین شکل عمل کند.

قطعات مورد نیاز

  1. جفت ماژول سنسور مادون قرمز
  2. آی سی آپ امپ LM358
  3. آی سی تایمر 555
  4. مقاومت 100، 10K، 100K، 330، 220 اهم
  5. خازن 10uF
  6. پتانسیومتر 10 کیلو اهم
  7. بازر
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.
4.2/5 - (5 امتیاز)

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.