آموزش الکترونیکالکترونیک

سلونوئید چیست و چگونه کار میکند؟

سلونوئید ها اجزای ساده ای هستند که می توانند برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. نام سلونوئید از کلمه یونانی “Solen” گرفته شده است که به معنی کانال یا لوله است. از سلونوئید ها هم در تجهیزات خانگی و هم در تجهیزات صنعتی استفاده می شود که در طرح های مختلفی موجود هستند. هر یک از آن ها کاربرد های خاص خود را دارند و با تغییر کاربرد، اصل کار آن ها همیشه ثابت است. در اینجا ما در مورد کار با سلونوئید و انواع مختلف آن صحبت خواهیم کرد.

سلونوئید چیست؟

یک سلونوئید سیم بلندی است که به شکل سیم پیچ پیچیده می شود. وقتی جریان الکتریکی از سیم پیچ عبور می کند، یک میدان مغناطیسی نسبتاً یکنواختی در داخل سیم پیچ ایجاد می شود.

سلونوئید چیست

سلونوئید می تواند با جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی ایجاد کند و این میدان مغناطیسی می تواند با کمک یک هسته فلزی یک حرکت خطی ایجاد کند. از این دستگاه ساده می توان به عنوان آهنربای الکتریکی، سلف یا آنتن گیرنده بی سیم کوچک در یک مدار استفاده کرد.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

نحوه کار سلونوئید

سلونوئید بر اساس اصل “الکترومغناطیس” کار می کند. هنگامی که جریان از طریق میدان مغناطیسی سیم پیچ ایجاد می شود، اگر یک هسته فلزی را درون سیم پیچ قرار دهید، خطوط مغناطیسی شار بر روی هسته متمرکز می شود که باعث افزایش القای سیم پیچ در مقایسه با هسته هوا می شود. این مفهوم القای الکترومغناطیسی در پروژه سیم پیچ تسلا بیشتر توضیح داده شده است.

قاعده و نحوه کار سلونوئید

بیشتر شار فقط در هسته متمرکز است، اما مقداری از شار در انتهای سیم پیچ و مقدار کمی از شار در خارج سیم پیچ ظاهر می شود. قدرت مغناطیسی سلونوئید را می توان با افزایش چگالی پیچ ها یا با افزایش جریان جاری در سیم پیچ افزایش داد. مانند همه آهنربا های دیگر، سلونوئید فعال دارای دو قطب مثبت و منفی است که از طریق آن می توان یک جسم را جذب یا دفع کرد.

انواع سلونوئید

انواع مختلف سلونوئید در بازار موجود است، طبقه بندی بر اساس مواد، طراحی و عملکرد انجام می شود.

  • سلونوئید لمینیتی AC
  • سلونوئید قاب DC- C
  • سلونوئید قاب DC- D
  • سلونوئید خطی
  • سلونوئید گردان

سلونوئید لمینیتی AC

سلونوئید لمینیتی AC از یک هسته فلزی و یک سیم پیچ تشکیل شده است. هسته با فلز لمینیتی به منظور کاهش جریان سرگردان ساخته شده است که این امر به بهبود عملکرد سلونوئید کمک می کند.

سلونوئید لمینیتی AC

یک سلونوئید AC از مزیت خاصی برخوردار است زیرا می تواند در اولین مرحله مقدار زیادی نیرو ارائه دهد. این به این دلیل است که آن ها یک جریان هجومی دارند (جریان ورودی لحظه ای بالایی که هنگام روشن شدن توسط منبع تغذیه یا تجهیزات الکتریکی کشیده می شود). آن ها قدرت بیشتری نسبت به سلونوئید لمینتی DC دارند.

آن ها در پیکربندی های مختلفی وجود دارند و هنگام کار صدای وزوز تولید می کنند.

سلونوئید لمینیتی AC می تواند در تجهیزات مختلفی که نیاز به اقدامات فوری دارند، مانند تجهیزات پزشکی، قفل، وسایل نقلیه، تجهیزات صنعتی، چاپگر ها و برخی از لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

سلونوئید DC با قاب C

قاب C به طراحی سلونوئید اشاره دارد. سلونوئید DC با قاب C فقط یک قاب به شکل حرف C دارد که اطراف سیم پیچ را پوشانده است.

سلونوئید DC با قاب C به دلیل اینکه خیلی خوب می تواند نیرو را کنترل کند در کاربرد های چندگانه و روزانه استفاده می شود. اگرچه پیکربندی آن DC است اما می توان از آن ها در تجهیزاتی که برای برق AC طراحی شده اند نیز استفاده کرد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

سلونوئید DC با قاب C

این نوع سلونوئید عمدتا در ماشین های بازی، کرکره های عکاسی، اسکنر ها، قطع کننده های مدار، شمارنده های سکه استفاده می شود.

سلونوئید DC با قاب D

این نوع سلونوئید دارای یک قاب دو قطعه ای است که سیم پیچ را پوشش می دهد. آن ها عملکردی مشابه سلونوئید با قاب C دارند. قاب D همچنین می تواند با برق AC مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می تواند نیرو را کنترل کند.

سلونوئید DC با قاب D

سلونوئید DC با قاب D برای مصارف معمولی و پزشکی مانند دستگاه های بازی، دستگاه های خودپرداز و آنالیز کننده خون و گاز استفاده می شود.

سلونوئید خطی

سلونوئیدهای خطی بیشتر در بین مردم شناخته شده اند. این سلونوئید شامل یک حلقه سیم است که به دور یک هسته فلزی متحرک پیچیده شده است و به ما کمک می کند تا نیروی کششی یا فشار را به یک وسیله مکانیکی وارد کنیم.

این نوع سلونوئید ها بیشتر در دستگاه های راه اندازی استفاده می شود. این مکانیزم سوئیچینگ به تکمیل مدار کمک می کند و به جریان اجازه می دهد تا در کل دستگاه جریان یابد.

سلونوئید خطی

سلونوئید های خطی به ویژه در اتوماسیون (کنترل و هدایت دستگاه بطور خودکار) و موتور های استارتر اتومبیل و دوچرخه استفاده می شوند.

سلونوئید گردان

سلونوئید گردان نوع منحصر به فردی از سلونوئید است که برای کاربرد های مختلفی که نیاز به فرآیند کنترل اتوماتیک آسان است مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با همان اصل سلونوئید های دیگر کار می کند و از همان عناصر، سیم پیچ و هسته برخوردار است، اما عملکرد آن ها متفاوت است.

سلونوئید گردان

هسته فلزی بر روی یک دیسک نصب شده و دارای شیار های کوچکی در زیر آن است. اندازه شیار ها دقیقاً با شکاف های بدنه سلونوئید مطابقت دارد. همچنین دارای بلبرینگ های ساچمه ای برای حرکت آسان است.

هنگامی که سلونوئید فعال می شود هسته به بدنه سلونوئید کشیده می شود و هسته دیسک شروع به چرخش می کند. این چیدمان در بین هسته و بدنه سلونوئید یک فنر خواهد داشت. هنگامی که منبع تغذیه جدا شد فنر هسته دیسک را به موقعیت اصلی خود بر می گرداند.

سلونوئید گردان در مقایسه با انواع دیگر سلونوئید ها از مقاومت بیشتری برخوردار است. آن ها در ابتدا فقط برای مکانیزم های دفاعی طراحی شده اند، اما امروزه می توانید آن ها را در بسیاری از مکانیزم های صنعتی اتوماتیک مانند لیزر و شاتر پیدا کنید.

نتیجه گیری

اکنون شما در مورد سلونوئید ها، اصل کار و انواع مختلف سلونوئید های موجود در بازار اطلاعات دارید. سلونوئید ها یک راه حل ساده و موثر برای کنترل سوپاپ ها و سوئیچ های الکترومغناطیسی یا قفل مکانیکی هستند.

اصل عملکرد و واکنش آنی، آن ها را به یک راه حل خوب برای کاربرد هایی تبدیل کرده است که نیاز به مقدار زیادی نیرو در فضای کوچک دارند و در آنجا نیاز به عملکرد سریع و قوی وجود دارد.

اکنون شما همه چیز را در مورد سلونوئید می دانید، بنابراین می توانید با خلاقیت خود شروع به اجرای آنچه‌ که یاد گرفته اید بکنید و از ویژگی های سلونوئید برای ایجاد اختراع بعدی خود استفاده کنید.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *