آموزش الکترونیک

آموزش تست دیود (روش تست کردن دیود ها)

این موضوع بدیهی است که انتظار می رود یک دیود به عنوان یک المان یک سویه کار کند (یعنی فقط اجازه می دهد جریان در یک جهت جریان یابد). انتظار می رود که این المان ها مقاومت بسیار کم برای عبور جریان تحت شرایط بایاس مستقیم و مقاومت بسیار بالایی در شرایط بایاس معکوس ارائه دهند. از این ویژگی مهم دیود می توان به طور موثر برای تست دیود با هدف اینکه بدانیم آیا خوب کار می کند یا خیر، استفاده کرد. به عبارت دیگر، می توان تست دیود را با اندازه گیری مقاومت در ترمینال های آن با استفاده از وسیله ای مانند مولتی متر دیجیتال انجام داد.

مراحل تست دیود

در این مقاله، دو روش ارائه می دهیم که از طریق آن ها می توان تست دیود را انجام داد.

این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کسی بخواهد دیود را در دست گرفته و با استفاده از یک مولتی متر آنالوگ تست کند.

  • مرحله 1: کلید انتخاب مولتی متر آنالوگ را روی حالت مقاومت آن قرار دهید.
  • مرحله 2: ترمینال منفی دیود را به سیم منفی (معمولا سیاه رنگ) مولتی متر وصل کنید.
  • مرحله 3: ترمینال مثبت دیود را به سیم مثبت (معمولا قرمز رنگ) مولتی متر وصل کنید.
  • مرحله 4: عدد مولتی متر را بررسی کنید.

آنچه باید مشاهده کرد: در این حالت انتظار می رود که مولتی متر مقدار کمی را نشان دهد. این به این دلیل که با دنبال کردن مراحل 1 تا 4، می ‌توان دیود را به صورت مستقیم بایاس کرد یعنی حالتی که در آن جریان را باید بدون تلفات زیاد منتقل کند.

آموزش تست دیود

استنباط عدد قرائت شده: حال اگر قرائت مطابق انتظار نباشد، دیود معیوب در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر، اگر دیود مقاومت کمتری از خود نشان دهد، در مرحله اول باید بدون عیب تلقی شود و مراحل زیر را طی کرد:

  • مرحله 5: ترمینال منفی دیود را به سیم مثبت مولتی متر وصل کنید.
  • مرحله 6: ترمینال مثبت دیود را به سیم منفی مولتی متر وصل کنید.
  • مرحله 7: عدد قرائت شده مولتی متر را بررسی کنید.

آنچه باید مشاهده کرد: در این مورد انتظار می رود که مولتی متر مقدار مقاومت بالایی را نشان دهد. این امر به این دلیل است که اکنون، در حالت بایاس معکوس یعنی حالتی که در آن باید به طور موثر عبور جریان از طریق آن مسدود شود، کار می کند.

استنباط عدد قرائت شده: اگر عدد قرائت شده پایین باشد، دیود معیوب خواهد بود و در حالی که اگر عدد قرائت شده زیاد باشد، دیود سالم خواهد بود.

آموزش تست دیود

در این روش می توان با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال که تنظیمات خاصی برای آن در نظر گرفته شده است، سالم یا معیوب بودن دیود را بررسی کرد. این حالت را می توان با چرخاندن کلید سلکتور حالت، این مولتی متر به موقعیت بررسی دیود انتخاب کرد. در مرحله بعد، مراحلی که باید دنبال شوند، مشاهداتی که باید انجام شوند و استنباط هایی که باید به آن ها رسید، همان مواردی هستند که در روش قبلی توضیح داده شد. اما لازم به ذکر است که این بار قرائت عدد نشان داده شده به جای مقاومت، ولتاژ خواهد بود.

تست کردن سالم بودن دیود

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

1 دیدگاه

  1. باسلام وعرض ادب ، بنده علاقه زیادی به آموزش کامل ترانسفورماتور ،نحوه تست وسبم پیچی و … وهمینطور آموزش عیب یابی ترانس های ۱۲ و۲۴ ولت ، پاور کامپیور دارم. اطلاعاتی در اینخصوص بفرمایید سپاسگزار میشوم. با نهایت تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *