آموزش الکترونیک

مقاومت سیمی چیست؟ معرفی مقاومت زخم سیم

هر سیم دارای مقاومت خاصی است که مقدار محدودی دارد. این مقدار بسته به جنس سیم مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. مقاومت با طول سیم رابطه مستقیم دارد. این ها 2 اصل اساسی در ساخت مقاومت سیمی هستند.

برای فلز یا رسانا مقاومت با دما متناسب است، بنابراین وقتی دما افزایش می یابد، مقاومت الکتریکی آن نیز افزایش می یابد.

ما نمی ‌خواهیم مقاومت با دما تغییر کند و نمی ‌توان ماده‌ ای ساخت که هیچ تغییری با دما نداشته باشد. با این حال، با استفاده از موادی که دارای ضریب دمای پایین هستند، می توان آن را به حداقل رساند. برای ساخت مقاومت سیمی، ما معمولاً از موادی استفاده می کنیم که مقاومت بالایی دارند.

مقاومت سیمی

چرا از مقاومت های سیمی استفاده می کنیم؟

ما می دانیم که مقاومت های کربنی ارزان هستند و همچنین اندازه کوچکی دارند. اما چرا از مقاومت های سیمی استفاده می کنیم؟  پاسخ سوال بسیار ساده است. مقاومت کربنی دارای توان بسیار کمی است. همچنین نسبت به تغییرات دما بسیار حساس می باشد. این مقاومت ها قابل اطمینان نیستند و به نویز واکنش نشان می دهند. مقاومت های سیمی، این معایب را به حداقل می رسانند، بنابراین ما از مقاومت های سیمی استفاده می کنیم. اما مقاومت های سیمی در مقایسه با مقاومت های کربنی گران تر هستند.

پیشنهاد میکنم مقاله انواع مقاومت را بخوانید.

ساختار مقاومت سیمی

مقاومت های سیمی از موادی ساخته می شوند که مقاومت بالایی دارند و همچنین دارای ضریب دمایی پایینی هستند. معمولاً برای ساخت مقاومت از آلیاژ هایی مانند سیم کنستانتان یا منگنین استفاده می شود. اما از موارد دیگری که معیار های مورد نظر را داشته باشند، نیز استفاده می‌ شود. عایق گذاری به گونه ای انجام می شود که ایمنی تامین شود.

پایه ها از آلیاژ قلع ساخته شده اند. ساختار مقاومت با توجه به دقت مورد نظر متفاوت است، اما برای سیستم بسیار دقیق، هزینه مقاومت نیز افزایش می یابد. برای اینکه مقاومت بسیار دقیق باشد، از آلیاژهای ویژه ای برای ایجاد پایداری طولانی مدت و ضریب دمای پایین استفاده می شود. تحمل کمتر از 0005/0% نیز قابل دستیابی است.

مقاومت سیمی دارای مقاومتی است که از 1 اهم تا 1 مگا اهم متغیر است و اتلاف توان ممکن است از 0.5 وات تا 250 وات متغیر باشد. سطح تحمل ممکن است از 5٪ تا 10٪ باشد.

ساختار مقاومت سیمی

کاربرد مقاومت سیمی

مقاومت سیمی کاربرد بسیاری دارد، زمانی که به مقاومت متغیر یا قابل تنظیم نیاز داریم، یا به مقاومت ثابتی نیاز داریم که باید توان زیادی را پراکنده کند، از این مقاومت استفاده می شود. ما می توانیم مقاومت متغیری مانند پتانسیومتر و رئوستا بسازیم.

رئوستا یک قطعه با سه پایه است که دارای دو کنتاکت ثابت و یک کنتاکت متحرک می باشد که برای تنظیم مقدار مقاومت استفاده می شود. اگر فقط دو نقطه ثابت را به هم وصل کنیم، رئوستا به عنوان یک تقسیم کننده ولتاژ عمل می کند. هنگامی که از هر سه پایه استفاده شود، می تواند مقاومت را با کمک یک کنتاکت متحرک تغییر دهد.

کاربرد مقاومت سیمی

در مورد پتانسیومتر سیم و دکمه لغزنده داریم تا بتوان مقاومت را تنظیم کرد.

 مزایای مقاومت سیمی

  1. می توان از آن در مدار های با توان بالا در مقایسه با مقاومت های کربنی استفاده کرد.
  2. نسبت به مقاومت کربنی زیاد حساس به نویز نیست.
  3. از نظر حرارتی پایدار است.

 معایب مقاومت سیمی

  1. در مقایسه با اندازه کربن گران تر است
  2. اندازه بزرگ دارد

می توان گفت که این مقاومت ها گران تر هستند بنابراین از آن ها در جایی که لازم است استفاده می شود. این مقاومت ها در مدارهای الکترونیکی نیز قابل استفاده نیستند. اما مقاومت سیمی یک نوع مقاومت بسیار مهم است و بیشتر در کاربرد های با توان بالا در مواقعی که نتوانیم از مقاومت‌ های کربنی استفاده کنیم استفاده می شود و همچنین پایداری حرارتی عالی را فراهم می کند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
4.2 (4 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *