آموزش الکترونیک

مدار دیمر چیست؟ تحلیل انواع مدار دیمر AC و…

ایده های زیادی از مدار دیمر AC وجود دارند. چرا از آنها استفاده می کنیم؟ تصور کنید اتاق خواب بسیار روشنی دارید. آیا شما آن را دوست دارید؟ وقتی شما می خواهید خوب بخوابید، نور لامپ را به کم تغییر می دهید. خب ممکن است اینطوری راحت نباشید زیرا بعضی شب ها می خواهید کتاب بخوانید.

بنابراین ، اگر شما بتوانید روشنایی را تنظیم کنید عالی است. همچنین برای کاهش توان الکتریکی می توانید از مدار دیمر استفاده کنید.

حرارت دستگاه های الکتریکی را می توانید با استفاده از سیم پیچ ها کاهش دهید. سیم پیچ می تواند سرعت موتور فن را نیز تنظیم کند. همچنین، می توانید آن را به یک دیمر اتوماتیک اعمال کنید. استفاده ازاین مدارها برای شما سخت نیست. آنها از TRIAC و SCR به عنوان مولفه اصلی استفاده می کنند و پتانسیومتر و سوئیچ ها را تنظیم می کنند.

دیمر ولتاژ پایین AC برای لامپ 6.3 ولت

این یک مدار دیمر ولتاژ پایین برای لامپ 6 ولت است. ممکن است که مزیت های آن را در نظر نگیرید.

دیمر ولتاژ پایین AC برای لامپ 6.3 ولت

اما من فکر میکنم مزیت های زیر را دارد:

 1. اول، ما با کارکرد TRIAC آشنا خواهیم شد.
 2. دوم، به دلیل ولتاژ پایین AC ایمنی بالایی دارد.

UJT-Q1 ، D1 ، VR1 ، C1 ، R1 ، R2 برای فعال کننده های TRIAC فرکانس ایجاد میکند،سپس باعث روشن شدن لامپ می شود. که می توان با پتانسیومتر-VR1 میزان کارکرد TRIAC را کنترل کرد.

بنابراین ، این یک دیمر ساده است. ممکن است ولتاژ سطح دیگری از منبع تغذیه مانند AC12V را اعمال کنیم. Q1 برابر است با UJT و مانند 2N4891 یا موارد دیگر می باشد.

پیشنهاد میکنم پروژه دیمر لامپ با آردوینو را نیز مشاهده کنید.

مدار دیمر روشنایی AC بسیار ارزان

این یک مدار ساده دیمر نور AC است، همچنین آسان و ارزان می باشد. در مدار زیر، از مدار دیمر با برق AC استفاده می کنیم. بنابراین ، باید بسیار مراقب باشیم.

مدار دیمر روشنایی AC بسیار ارزان

چگونه این مدار کار می کند:

S1 را به حالت ON قرار داده و S2 را به حالت دیمر انتخاب کنید. ما از یک خازن به صورت سری با لامپ استفاده می کنیم. خازن توان لامپ را کاهش می دهد. و S2 توان خروجی را کامل یا کمتر انتخاب می کند. مقدار خازن-C1 به اندازه و توان لامپ، روشنایی مورد نیاز بستگی دارد. برای انتخاب ظرفیت متفاوت ممکن است از چندین خازن استفاده کنیم.و C1 باید یک خازن پلی استر یا خازن پلی پروپیلن فلزی باشد. و ولتاژ بالاتر از 400 ولت را تامین کند.
از خازن الکترولیت در این مدار استفاده نکنید.

در صورت اتصال کوتاه خروجی، بلافاصله خازن C1 میسوزد. این مدار ساده ترین راه است و تنظیم آسانی هم دارد.

مدار دیمر روشنایی اتوماتیک با ترایاک

تصور کنید وقتی به شب نزدیک می شوید نور فضای اتاق کم کم بیشتر می شود . این خیلی خوب است و بعلاوه این موضوع با چند جزء ساده انجام می شود. به مدار زیر نگاه کنید.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

مدار دیمر روشنایی اتوماتیک

این یک مدار روشنایی دیمر اتوماتیک است. نیازی نیست که خودتان چراغ ها را کم کنید. بسیار راحت است زیرا ما از LDR برای تشخیص نور خارجی استفاده می کنیم. برای کنترل TRIAC و روشنایی لامپ بعدی.

این نوع مدار دیمر چگونه کار می کند:

فرض کنید ، نور کمی وجود دارد بنابراین ولتاژ زیادی در LDR وجود دارد. کارهای  TRIAC را ایجاد می کند، و چراغ بسیار روشن است. در مقابل وقتی، روز است. LDR دارای نور زیاد، مقاومت کمی دارد. بیشترین جریان از طریق آن به زمین می رود. بنابراین، جریان کمتری در Triac وجود دارد. سپس، لامپ کار نمی کند یا روشنایی کمی دارد. در این مدار، ما فقط از یک لامپ رشته ای، AC220V 50Hz در 5 وات استفاده کردیم. زیرا ما می توانیم از مدارهای اساسی و Triac با توان پایین استفاده کنیم.

مستقیماً مدار را لمس نکنید. ممکن است در معرض خطر برق گرفتگی باشید. شما فقط استفاده از Triac را در مقدماتی یاد می گیرید. ما از آن در مدار دیمر استفاده خواهیم کرد.

مدار دیمر AC ترایاک با توان 100W

این یک مدار دیمر AC TRIAC ساده است. ما می توانیم لامپ را تا 100 وات کم کنیم. اگر TRIAC درجه حرارت بالایی داشته باشد، باید با یک مخزن بزرگ نگه داشته شود.

مدار دیمر AC ترایاک با ولتاژ 100W

دیاک (سوئیچ دو جهته دیود AC) نوعی دیود است. این ولتاژ AC یا تریگر را به گیت TRIAC سوئیچ می کند. VR1 را تنظیم کنید تا روشنایی لامپ کم شود. احتیاط کنید! این مدار باید در یک جعبه عایق برق باشد که تمام مدت بسته شود. این سیستم ولتاژ بالایی دارد. این مدار می تواند در زیر 100 وات بار کار کند. اما اگر به وات بیشتری احتیاج دارید.

مدار دیمر AC با استفاده از ترایاک و دیاک

این مدار از اجزای بیشتری نسبت به مدار بالایی استفاده می کند. پس مطمئناً بهتر است.

مدار دیمر AC با استفاده از ترایاک و دیاک

روشنایی لامپ L1 توسط VR1 تنظیم می شود، که سرعت شارژ C1 را کنترل می کند. سپس این ولتاژ شارژ ، کار های Triac را کنترل خواهد کرد. فرض کنید ما VR1 را در مقدار کمی تنظیم می کنیم، C1 سریعتر شارژ می شود. این باعث می شود L1 درخشان تر باشد. یا برعکس، اگر VR1 بسیار زیاد باشد، C1 به آرامی شارژ می شود. باعث می شود L1 روشنایی کمتری داشته باشد. زیرا دوره های زمانی که ترایاک اجرا می کند کوتاه تر از زمان اجرا نیست.

در نتیجه ، میزان روشنایی L1 با توجه به تنظیم VR1 مشخص می شود. و R1 از آسیب VR1 در برابر جریان های زیاد محافظت می کند. و R2 و C2 سیگنال اختلال را چه در داخل و چه در خارج مدار از بین می برند.

ساخت مدار دیمر روشنایی AC با ترایاک

اگر می خواهید بیشتر بدانید سعی کنید خودتان آن را ایجاد کنید. به مدار نگاه کنید. بالای مدار کمی متفاوت است.

ساخت مدار دیمر روشنایی AC با ترایاک

این مدار از یک Triac ویژه با diac در داخل خود استفاده می کند. ساخت آن آسان است. فقط کافی است چند اجزای دیگر اضافه کنید.

چگونه می توانیم روشنایی را کم کنیم؟

می دانیم که جریان اصلی جریان متغیر سینوسی است. استفاده از Triac یک سوئیچ الکترونیکی است و در جریان AC خیلی سریع کار می کند. اگر یک شکل موج متفاوت را در گیت Triac تغذیه کنیم. به راحتی می توانیم آن را کنترل کنیم. و خازن ها و مقاومت ها اجزای اساسی برای تغییر شکل موج AC هستند.

بگذارید تا بیشتر برای شما توضیح بدهم. به مدار نگاه کنید.

اگر VR1 مقاومت بالایی داشته باشد. جریان برای شارژ C1 به آهستگی جریان می یابد. و در گیت Triac جریان به آرامی وارد می شود. اما جریان اصلی AC سریعتر کار می کند. بنابراین، بار موج سینوسی کامل نیست و لامپ خاموش می شود.

در مقابل ، ما تصور می کنیم VR1 مقاومت کمی دارد. C1 به سرعت شارژ می شود. سپس، در گیت Triac نیز جریان سریع وارد می شود. بنابراین، بار موج سینوسی کامل است و لامپ روشن است.

تریگر ثابت دو زمانه

چرا باید از C2 ، R3 و R4 استفاده کرد؟ مدار تریگر ثابت دو زمانه را درنظر بگیرید. این مدار به ما کمک می کند تا روشنایی لامپ را تنظیم کنیم یا به راحتی بارگیری کنیم. مثل مدار بالا ناگهانی نیست.

چگونه مدار تریگر ساخته می شود؟

اگر می خواهید این مدار را بسازید، بسیار آسان است. می توانید آن را روی برد سوراخ دار مونتاژ کنید. یا به طرح PCB و طرح اجزا در زیر نگاه کنید.

تریگر ثابت دو زمانه

 

توجه: فیوز شما باید به عنوان جریان بار باشد. به عنوان مثال ما از لامپ 100 وات با جریان فیوز استفاده خواهیم کرد. 100 وات / 220 ولت = 0.45 آمپر یا 0.5 آمپر است.

طرح PCB و طرح اجزای مدار

چرا هنگام استفاده از فیوز 0.5 آمپر دیمر 1200 وات است؟

آیا باید فیوز 5A باشد؟ وقتی شما فیوز 0.5A می گذارید این باید دیمر 120 وات بوسیله محاسبات باشد.

بیایید دوباره محاسبه کنیم:

توان (از AC مشخص است) = VI (rms) = 220Vac x 0.5A = 110VA (ماکزیمم، به دلیل محدود کردن جریان فیوز)

بیایید ضریب توان 1 را در نظر بگیریم (در واقعیت امکان پذیر نیست ، مگر اینکه 3 فاز باشد)

توان در ماکزیمم مقدار= 110 وات است.

توان در (بگذارید بگوییم pf = 0.7 ، مورد واقع بینانه) = 110 x 0.7 = 77W ، این ورودی واقعی تر است.

بنابراین اگر ورودی برق فقط حدود 77 وات باشد. حالا بگویید، چگونه می تواند 1200 وات تولید کند؟ این طبق قانون صرفه جویی در انرژی غیرممکن است. فیوز هر بار که با روشنایی کامل روشن شود ، فقط منفجر می شود.

برای دریافت ورودی 1200 وات برای مورد واقعی واقع بینانه.

مواردی که به آن نیاز دارید:

 • رتبه بندی فیوز (Irms)
 • = (Pr / (V * pf
 • = 1200 / (220 * 0.7) = 6.5A

از آنجایی که مدار به حالت دیمر است ممکن است به بسیاری از جریانات نیازی نداشته باشید. اما در ماکزیمم روشنایی، شما باید از جریان 6.5A استفاده کنید. در غیر این صورت،  فیوز می سوزد.

مدار دیمر AC روشنایی اتوماتیک

روش تغییر دیمر AC به مدار روشنایی سوئیچ، روشن و خاموش شدن نور و مدار دیمر روشنایی اتوماتیک یا هر دو این ها  در یک فرم است. از آنجا که دیمر عمومی از TRIAC برای کنترل بار مانند اتصال الکتریکی رله استفاده می کند، بنابراین ما می توانیم به راحتی توسط چند قسمت آن را بسازیم.

مدار دیمر چراغ شبانه

مدار دیمر AC روشنایی اتوماتیک

به شکل 1 نگاه کنید. ما قطعات شامل S2 ، LDR ، و RA-33K ، 1 / 2W یا RB را در مدار دیمر AC می گذاریم.

سوئیچ S2 را روشن کنید ، این مدار به مدار اتوماتیک سوئیچ نور تبدیل می شود. در صورت وجود نداشتن نور (یا شب بودن) به LDR ، مدار بسته خواهد شد ، چراغ به دلیل روشنایی بار لامپ را روشن می کند. و پتانسیومتر VR-500K حساسیت را تنظیم می کند. این می تواند چراغ های فضای باز یا پارکینگ را روشن کرده و در روز خاموش باشد. LDR1 نوعی NTC است که وقتی نور به آن برخورد کند ، مقاومت آن کاهش می یابد.

مدار دیمر روشنایی اتوماتیک در روز

مدار دیمر روشنایی اتوماتیک در روز

اما در شکل 2 برای معکوس کردن اولین کار انجام می شود. همچنین، سوییچ S2 را به روش LDR1 انتخاب کنید، سپس این مدار به مدار دیمر روشنایی اتوماتیک تبدیل می شود. این می تواند لامپ ها را در انبار کنترل کند، اگر درب را باز کنید و به LDR نور خورشید برخورد کند، باعث درخشش لامپ می شود.

LDR1 در شکل وقتی نور به آن برخورد می کند در پاسخ مقاومت را افزایش می دهد. این امر امکان کنترل روشن و خاموش شدن را فراهم می کند. یا متناسب با دیمر نور بیرون.

LDR ممکن است روی جعبه یا بیرون نصب شود. اما نیاز مهم بسیار دور از نور کافی است. این یک مدار است که به درستی کار نمی کند.ما می توانیم دستگاه های بیشتری را به PCB لحیم کنیم و S1 هنگام استفاده ممکن است در یک جعبه نصب شود.

مدار دیمر لامپ اصلاح شده

این اصلاح مدار دیمر لامپ ساده یا فن تنظیم کننده است که قبلاً در اینجا گذاشته شده است. کار مدار همانند مدار قبلی است ، اما علاوه بر این یک مدار متشکل از مقاومت R4 و خازن C3 برای بهبود عملکرد triac T1 وجود دارد. برای ایمنی بیشتر یک فیوز نیز در آن قرار داده شده است. من فکر می کنم این مدار بهتری برای امتحان کردن است.

مدار دیمر لامپ اصلاح شده

نکاتی که باید به آن توجه شود :

 • مهم نیست که لامپ ، فن ، بخاری یا هر چیز دیگری وجود داشته باشد، باید کمتر از 200 وات باشد.
 • مدار را روی PCB یا برد مشترک با کیفیت خوب نصب کنید.
 • تقریباً تمام قسمتهای مدار با خطر ضربه پتانسیل وجود دارند. مراقب باشید.
3.9 (22 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

17 نظر

 1. سلام استاد
  ببخشین اگر اشتباه پرسش میکنم چون اطلاعاتم کمه . من یک دیمر خریدم برای کم کردن سرعت فن از همین مدل کلید که برای روشنایی استفاده میشه اما متاسفانه نمی‌دونم چکار کردم که اون مقاومت که سیم ازش اومده بیرون و من بعنوان ورودی فاز ازش استفاده کردم ترکید و الان نمی‌دونم چه مقاومتی باید بگیرم یکی از دوستان گفت از مقاومت ۱۰۰کیلو استفاده کن و مقاومت ۱۰۰کیلو گذاشتم اما درست نشد . میشه لطفا راهنمایی بفرمایید . سپاسگزارم .

 2. سلام استاد من برای دستگاه تراشکاری رومیزی یک دیمر میخوام که یک موتور دیسی 220 ولت فعال کنه اولا دیمر ولتاژ از کمترین مقدار به موتور بده ،چون دیمر های موجود ولتاژ به موتور از صفر شروع نمیکنه موتور ضربه میخوره برای کار به آرامی شروع نمیکنه دوم اینکه خروجی دیسی بده به موتور ،،لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر محدوده ولتاژ و جریانی ک الکتروموتور دستگاه شما رو راه اندازی میکنه و به اصطلاح کار میکنه چنده؟
   چون ظاهرا فرمودین که جریان dc مطلوب شما هست

  2. سلام دوست عزیز.. برای موتور با کاربردی که فرمودین باید از درایو استفاده کنید. دیمر پاسخگو نیست

  3. سلام و عرض خسته نباشید
   یک سوال دارم پایه ۲ پتانسیومتر ب کجا باید وصل باشه؟

 3. سلام چرا دیمر کار نمیکنه وقتی روشن میشم با همون دوری که ارمیچر قبل نصب دیمر داشت کار میکنه .چراغ دیمر هم روشن میشه ولی عمل نمیکنه ممنون میشم کمکم کنید راستی کار مفید من در روز ۱۰ دقیقه هم نمیشه

  1. احتمالا سیم نول به جای فاز در مدار سری شده است.
   دوشاخه را از پریز بکشید،
   نیم دور بچرخانید
   و دوباره امتحان کنید.
   موفق باشید

 4. سلام توضیحات خوبی دادید و از اینکه در گسترده شدن دانش کمک میکنید و نقش بسزایی ایفا میکنید سپاسگذارم
  در توضیحات داده شده مدارات اول حدودا وظیفه تمام المان ها رو مشخص کردید ولی از مدار هوایی که بجای یک خازن از دوتا خازن که وسطشون یه مقاومت دارند صحبتی نکردید که وظیفه ی مقاومت و خازن اضافه شده چیه و چه کاربردی دارند البته منظورم مقاومت و خازنی هست که برای تحریک دیاک و تریاک استفاده میشه هست نه اونا که به موازات ترایاک بسته میشن و عمل نویز گیر رو دارند
  اولین شماتیک مدار دیمر همین صحفه رو چک‌کنید
  R3و C2 که سری بسته شدن حکم نویز گیر دارند
  R1و R2 و C1 مشخص هستند و در مدارات دیگه توضیح داده شده ، R3 و C2 چه نقش اضافه ای در مدار دیمر ایجاد میکنند
  ممنون

 5. سلام خسته نباشین میشه لطف کنین یه مدار دیمر ساده برای تشک برقی لطف کنین؟ممنون میشم..

  1. سلام عزیز، به مشخصات تشک برقیتون بستگی داره

  2. من از دیمر ساده بین راهی که در دیجی کالا میفروشه چندتا خریدم 40.000 برای تشک برقی و عالی جواب میده

 6. سلام مهندس جان من یک لامپ هالوژن ۱۲ ولت ۱۰۰ وات دارم که بایک دیمر نورش قابل تنظیم است حالا وقتی مشکل پیدا کرده و لامپ میسوزونه یعنی ولتاژ روی لامپ زیاد میشه
  ترایاک و دیاک اون که در این مدار از BS08A استفاده کرده که البته پایه گیت آن استفاده نشده عوض شده و تمام المانهای دیگه هم تست شدن مشکلی ندارن
  البته لامپ وات پایین که میزنم خوب است و مشکلی ندارد ولی لامپ ۱۰۰ وات اسرام کد 64627 که میزنم درجا میسوزه
  اگر وتساپ دارید میتونم نقشه رو برای شما بفرستم

  1. سلام عزیز، از مدار هایی که قرار دادیم میتونید استفاده کنید

  2. دوست عزیز ، درود
   ۲ مورد در ترجمه شما احتمالا اشتباه چاپی است
   اولا واحد توان وات اس که ولت درج شده

   /مدار دیمر AC ترایاک با ولتاژ 100W/

   دوم آنکه ptc مقاومت حرارتی ضریب مثبت است

   /LDR1 در شکل 2 از نوع PTC است/

   T اکرونیم temperature و برای مقاومت وابسته به حرارت است ، شاید نویسنده مقاله اشتباه کرده ، احتمالا نوشتن
   plc برای عمل مثبت یا منفی LDR بهتر باشد

   Positive light coefficient

  3. سلام عزیز
   بسیار ممنون از توجه شما، ویرایش شد

  4. موتورهای DC به چند طریق قابل کنترل هستند ، با کنترل جریان توسط ترانزیستور ، تا روش PWM ،اما سوال اینجاست ، برای تراشکاری نیاز به گشتاور موتور هست ، به نظر من با کاهش دور ، گشتاور لازم ایجاد نمیشه ، بهترین کار استفاده از گیربکس است

  5. درود،من یک ترایاک mba25-600bw گرفتم برای دیمری که بتواند تقریبا ۳۰ لامپ صد وات را کنترل کند،مدار دیمر را می دانم اما می خواهم بدانم آیا تغییراتی در اهم مقاومت‌ها و مقدار و ولتاژ خازن‌ها و مقدار ولوم باید اعمال شود یا همان مقادیر bt136 – bt139 و امثال آنها آن را درایو می کند یا نه؟ ترایاک را دیتا شیتش را دارم اما دیاگرام مختص به این پیدا نشد(۲۵ آمپر ۶۰۰ ولت است) سپاسگذار می شوم راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *